Jak vybrat mýdlo?

Tekuté mýdlo pění více než tuhé mýdlo

Mýdla patří mezi základní hygienické potřeby každého člověka a jejich používání je prvotním návykem, který se učíme od útlého dětství. Mýdlo zbavuje naší pokožku nečistot a bakterií, a nesmí tak chybět v žádné koupelně.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 min.

Mýdlo na ruce a jeho druhy

Antibakteriální

Antibakteriální mýdlo (jinak též dezinfekční) je obohaceno o antibakteriální přísadu. Tato mýdla dokáží zničit až 99,9 % bakterií. Na rozdíl od dezinfekčních gelů zbaví vaše ruce také mastnoty a ostatní špíny. Mohou být cítit po dezinfekci, ale často jsou doplněna přírodními výtažky a příjemně voní. Tuto informaci se dočtete v popisu jednotlivých produktů.

Oblíbené jsou oba druhy, tedy antibakteriální tekuté mýdlo i antibakteriální mýdlo tuhé. U tekuté varianty se pak vyplatí koupit větší balení. Vyhledávaný objem je např. dezinfekční mýdlo 5l.

Antibakteriální mýdla

Tuhé

Tuhé mýdlo se hodí pouze do domácností, kde ho používá omezené množství lidí. Pokud mýdlo leží dlouhou dobu např. na umyvadle, mohou na něm ulpívat bakterie. Mýdlo totiž samo nedokáže bakterie zabíjet, pouze usnadňuje jejich umytí. Tuhé mýdlo ale zpravidla vydrží déle než gel, jeho využití je více variabilní a je praktické při cestování, protože vám nevyteče do kufru.

Tuhá mýdla

Tekuté

Tekuté mýdlo je uzavřeno v dávkovači, a proto je mnohem vhodnější pro použití na veřejných místech. Jeho čisticí účinek je stejný, jako u tuhých mýdel, jen zpravidla více pění. Stejně jako tuhé mýdlo nedokáže samo o sobě zabíjet bakterie. Do zpěňovacích dávkovačů je určeno speciální pěnové mýdlo.

Tekutá mýdla

V kostce můžeme říct, že mýdlo se vyrábí z přírodních či chemicky upravených tuků živočišného nebo rostlinného původu a louhu. Má hydrofobní část, která reaguje s nečistotou a hydrofilní část, která reaguje s vodou. Mýdlo tedy výrazně usnadňuje rozpouštění nečistot ve vodě a jejich následné odplavení.

Přírodní a jiná mýdla

Přírodní mýdla jsou vyrobena pouze z přírodních surovin. Obsahují oleje (olivový, kokosový, palmový), bylinky, másla a často také nezanedbatelný podíl ovocné složky. Jsou velmi krémová, výživná a nevysušují pleť. Jsou ideální pro alergiky a citlivou pokožku.

Mezi další druhy patří žlučové mýdlo, které výborně odstraňuje odolné i mastné skvrny např. od ovoce, inkoustu, ale i krve. Používá se tak především na praní. Pro své silné hydratační a pokožku zklidňující schopnosti je vyhledávané také glycerinové mýdlo.

Mýdlo je vynikající na mytí rukou. Na obličej a tělo se však hodí speciální přípravky. Všechno potřebné se dočtete v našem článku Správná péče o pleť a na naší stránce Jak se zbavit akné na tváři, zádech a hýždích. Pokud si rádi vyrábíte věci sami, je přímo pro vás určena naše stránka Jak vyrobit domácí mýdlo.

Důležité vlastnosti mýdla

Hodnota pH

Tato hodnota nám obecně říká, zda je něco kyselé, neutrální, nebo zásadité. Kyselé jsou např. žaludeční šťávy, citronová šťáva nebo káva. Hodnota pH je v rozmezí 0-7. Neutrální je destilovaná voda s hodnotou pH 7. Zásaditá je pak např. soda, čpavek, kohoutková voda nebo ručně vyráběná mýdla. Hodnoty pH se zde pohybují od 7 do 14. Hodnota pH lidské pokožky v průběhu života osciluje mezi 4,0-7,0. Můžeme tedy obecně konstatovat, že povrch pokožky je mírně kyselý. Právě tento ochranný kyselý filtr umožňuje přežití přátelských mikroorganismů chránících naši kůži před vnějšími vlivy.

Jaké pH mýdla tedy vyhledávat? Kůži obecně škodí jakékoliv extrémy, příliš kyselé i příliš zásadité produkty. K dočasnému zvýšení pH pokožky přitom stačí i omytí běžnou kohoutkovou vodou. Ideální je tedy vybírat produkty s hodnotou pH 4-5,5. Každá pokožka je ale trochu jiná, ani kůže jednoho člověka nemá na všech místech stejné pH. Rozdíly najdeme mezi obličejem, oblastmi tření, jako je např. podpaží a samozřejmě intimními partiemi.

Objem

Výrobci dnes nabízí širokou škálu velikostí balení. Najdete tak balení menší než 300 ml nebo naopak větší než 1 l. Ta jsou vhodná k doplňování menších dávkovačů. Stejně jako u jiných výrobků platí, že větší balení jsou ekonomičtější a vyjdou vás levněji.

Další hygienické pomůcky

Dávkovače mýdla

Mýdla a pěny do koupele

Sprchové gely

Šampony

Intimní hygiena

Zubní pasty

Rady na závěr

Jak si správně mýt ruce

Ruce je vhodné mýt pokaždé, když přijdeme z venku domů, po použití toalety a před každým jídlem. Mytí rukou by mělo trvat cca 40-60 vteřin a nesmíme při něm zapomenout na žádnou část. Jaký je tedy správný postup?

  • Aplikujte dostatek mýdla na pokrytí celého povrchu rukou
  • Třete ruce dlaní o dlaň
  • Třete pravou dlaní o levý hřbet ruky se zaklesnutými prsty a naopak
  • Třete dlaní o dlaň se zaklesnutými prsty
  • Třete hřbety prstů o druhou dlaň se zaklesnutými prsty
  • Krouživým pohybem třete levý palec v sevřené dlani a naopak
  • Obousměrnými krouživými pohyby třete sevřenými prsty pravé ruky levou dlaň a naopak
  • Opláchněte si ruce vodou
  • Ruce osušte papírovým ručníkem na jedno použití

Pokud není k dispozici jednorázový papírový ručník ani moderní bezdotykový vysoušeč rukou, otřete si ruce papírovým kapesníkem. V domácím prostředí by pak měl mít každý člen domácnosti svůj ručník.

Marseillské mýdlo

Vyrábí se z rostlinných olejů a za neustálého míchání se vaří několik dní ve velkých kotlích. Ve Francii se používá prakticky ke všemu - od čištění prádla po dětskou pokožku.

Černé mýdlo

Patří mezi orientální mýdla hojně užívané v tureckých lázních. Jedná se o pastu, která se vyrábí z černých oliv nebo oleje z nich vylisovaného. Jedná se o hustou pastu, která s vodou tvoří krém.

Sírové mýdlo

Je vynikající pro čištění mastné pleti a také pleti náchylné k akné. Čistí do hloubky a pleť zjemňuje.

Kastilské mýdlo

Nazývá se podle oblasti Kastilie ve Španělsku. K jeho výrobě se nepoužívá žádných živočišných složek, pouze rostlinné oleje, např. olivový.

Aleppské mýdlo

Považuje se za první vyrobené tvrdé mýdlo na světě. Hydratuje a hojí pleť, je 100% přírodní a vyrábí se z rostlinných olejů.

Další užitečné články

Péče o pleť Jak na akné Výroba domácího mýdla